W dniu 3 listopada weszły w życie ustawy, które wprowadziły istotne zmiany dotyczące uprawnienia do otrzymania dodatku węglowego oraz dodatku dla gospodarstw domowych, które do ogrzewania wykorzystują kotły zasilane peletem drzewnym, drewnem kawałkowym albo innym rodzajem biomasy, gazem skroplonym LPG oraz olejem opałowym.
ZMIANY DOTYCZĄCE KILKU GOSPODARSTW POD JEDNYM ADRESEM
Dotychczas do wszystkich budynków obowiązywała zasada, że w przypadku gdy pod jednym adresem zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe jeden dodatek przysługuje dla tych wszystkich gospodarstw.
Od 3 listopada nastąpiła zmiana mówiąca, że jeżeli pod jednym adresem zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe i w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach, zasady jeden adres jeden dodatek nie stosuje się. Gospodarstwa domowe nie muszą posiadać oddzielnych źródeł ciepła, mogą posiadać jeden współdzielony piec.
W przypadku złożenia wniosku przez dwa oddzielne gospodarstwa domowe przeprowadza się wywiad środowiskowy. Jeżeli w wyniku przeprowadzenia wywiadu pracownik OPS ustali, że gospodarstwa domowe zamieszkują pod jednym adresem w kilku odrębnych lokalach, które wykorzystują oddzielne lub współdzielone źródła ogrzewania zostanie wydana decyzja administracyjna o przyznaniu dodatku.
Podsumowując, można ubiegać się o więcej niż jeden dodatek na jeden adres jeżeli:
- pod jednym adresem mieszka kilka rodzin tworzących odrębne gospodarstwa domowe,
- każda rodzina mieszka w odrębnym lokalu,
- każda z rodzin ma odrębny piec węglowy albo jest jeden piec współdzielony,
- w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach.
- dodatek węglowy przyznawany jest po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego. Pracownik przeprowadzający wywiad środowiskowy będzie ustalał, czy spełnione są następujące warunki:
- czy pod wskazanym adresem zamieszkuje i gospodaruje więcej niż jedno gospodarstwo
- czy gospodarstwa te gospodarują w odrębnych lokalach
- czy jest możliwe ustalenie odrębnego adresu dla odrębnego lokalu do 30 listopada 2022 r.
- czy stosowane źródło ogrzewania uprawnia do dodatku.
UWAGA! W dalszym ciągu, w przypadku gdy w jednym lokalu zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, przysługuje jeden dodatek dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących w tym lokalu.
ZMIANY DOTYCZĄCE ZGŁOSZENIA ŹRÓDŁA CIEPŁA DO CEBB PO 11 SIERPNIA
Dotychczas jeżeli obywatel złożył deklarację CEEB po dniu 11 sierpnia pierwszorazowo lub złożył kolejną deklarację a źródło ciepła w niej wskazane nie było nowo zainstalowane otrzymał decyzję odmowną.
Po nowelizacji, w sytuacji gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego, nie zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, do dnia 11 sierpnia 2022 r., przyznanie dodatku będzie możliwe, jeżeli w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego ustalono, że źródłem ogrzewania tego gospodarstwa jest źródło wskazane we wniosku o dodatek, uprawniające do otrzymania tego dodatku.
Pracownik przeprowadzający wywiad środowiskowy będzie zatem ustalał, czy spełnione są następujące warunki:
- czy wnioskodawca zamieszkuje i gospodaruje pod wskazanym adresem
- czy stosowane źródło ogrzewania uprawnia do dodatku.
W przypadku gdy wnioskodawca otrzymał:
- informację o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia
- otrzymały decyzję odmowną o przyznaniu dodatku węglowego
może ponownie złożyć wniosek o przyznanie dodatku węglowego na nowych zasadach.